Edward Said
Filistinli, aydın ve savaşçı Edward Said son nefesinde Arafat ve Sharon'a verip veriştirdi. Robert Fisk. Devamı »
Klarer Denker
Zum Tod des palästinensischen Intellektuellen Edward Said. Ein Nachruf von Mustafa Barghouti. Mehr »
Felaket Çanları Çalıyor
Evet şimdi resmiyet kazandı: İsrail hükümeti Yasser Arafatı öldürmeye karar verdi. İsrailli barış savaşçısı ve tanınmış yazar Uri Avnery'nin ilginç bir yorumu. Devamı »
Eine vorausgesagte Katastrophe
So, jetzt ist es offiziell: die Regierung von Israel hat sich entschieden, Yasser Arafat zu ermorden. Uri Avnery. Mehr »
İşgalcinin Dini Olmaz
Eylem Yıldızer. ABD’nin Mart’ta başlattığı Irak işgali sürüyor. Bir yandan İran’ı ve hedeflediği diğer “şer” ülkelerini tehdit ederken, bir yandan da saplanıp kaldığı Irak batağından kurtulmanın yollarını arıyor. Devamı »
Allahın Hakları
Türban kararı ile ilgili olarak bayan Ludin'e bir mektup. Arzu Toker. Devamı »
Allahs Rechte
Ein Brief an Frau Ludin anlässlich des Kopftuch-Urteils. Von Arzu Toker. Mehr »
Genel Şüphe
Bu yıl Birleşik Devletlerde tatilini geçirmek isteyenler AB Komisyonu ile ABD Hükümeti arasında yapılan bir antlaşma gereğince onayı alınmadan kendilerini ABD'ye taşıyan uçak şirketlerinin yolcularının belirli kişisel bilgilerini ABD gümrük kurumlarına bildirileceğini bilmeleri gerekiyor. İgnacio Ramonet (Almanca). Devamı »
General Verdacht
Wer seinen Sommerurlaub dieses Jahr in den Vereinigten Staaten verbringen möchte, sollte wissen, dass die Fluggesellschaften kraft eines Abkommens zwischen der EU-Kommission und der US-Regierung bestimmte persönliche Daten ohne vorheriges Einverständnis an die US-Grenzbehörden übermitteln.Von Ignacio Ramonet. Mehr »
ABD'nin Irak'taki Dilemması
Tecrübesiz Pilot Bush
Irak'taki savaş daha bitmedi ve Arap Liginin dışişleri bakanları ABD tarafından atanan Irak hükümet konseyini tanımayacaklarını açıkladı. Bu arada Bush, kitlesel imha silahları bulunmamasının daha da açığa çıkması ve kamuoyunu bilerek işgal için aldatmasının ortaya çıkması nedeniyle kendi evinde giderek daha çok baskıya maruz kalıyor. Barış taraftarı yazıları ile yakından tanıdığımız Noam Chomsky'nin Le Monde Diplomatique'de yayımlanan bir yazısı (Almanca). Devamı »
Das Dilemma Der USA im Irak
Bush, der Bruchpilot

Der Krieg im Irak ist nicht zu Ende, und die Außenminister der Arabischen Liga haben beschlossen, den von den Amerikanern eingesetzten provisorischen Regierungsrat in Bagdad nicht anzuerkennen. Unterdessen gerät US-Präsident Bush zu Hause unter Druck, weil keine Hinweise auf Massenvernichtungswaffen auftauchen und immer deutlicher zutage tritt, wie die Öffentlichkeit vor dem Einmarsch manipuliert und hinters Licht geführt wurde. Von Noam Chomsky. Mehr »
AVRUPA GERÇEĞİ

Evrensel Gazetesinin Avrupa'daki yazarlarından Yücel Özdemir'in yayımlanan yazılarından örnekler:

Tüm yazı ve çeviriler kullanılabilir. Dergimizin kaynak olarak gösterilmesi rica olunur.
Alle Beiträge und Übersetzungen können übernommen werden. Hinweis auf unsere Seite wird gebeten.