“Das Fladenbrot”
Zorlu bir kıştan sonra yaz tatili yaklaşıyor. Herkeste tatlı bir heyecan, alışverişler yapılıyor. Henüz erken olmasına rağmen bavullar da dolapların üzerinden indirilip, tıka basa dolduruldu, arabaların üst bagajlarına vurulacak günü bekliyor. Zerrin K. DITTMANN (27 Haziran 2003) Devamı »
İşsizlikle amansız savaş
Avrupa ekonomisinin motoru sayılan ve dünyanın üçüncü büyük ekonomisi Almanya, işsizlik sayrılığından bir türlü kurtulamıyor. İrfan ERGİ (27 Haziran 2003) Devamı »
Türk edebiyatının saklı bahçesi: Hüseyin Cöntürk
22 Haziran’da sabaha karşı, Ankara’da bir hastanede, henüz öneminin farkına varılmamış bir genç adam, 85 yaşında, sessiz sedasız aramızdan ayrıldı: Hüseyin Cöntürk. Osman ÇUTSAY (27 Haziran 2003) Devamı »
Akıl bulantısı
Hayat doğru okunması gereken bir kitaptır. Eğer gözünüzün ya da aklınızın ayarı bozuksa o kitabı habire tersten okursunuz. İşin kötüsü, gerçekliği sakatladığınızın farkına bile varamazsınız. Fikret DOĞAN (27 Haziran 2003) Devamı »
Küstahlığın sanatsal tarihi
Sadece Frankfurt’un değil, Almanya ve Avrupa’nın da önde gelen sanat merkezlerinden Schirn Kunsthalle, bir ilke daha imzasını attı. Filiz ÇAKIR- PHILLIP (27 Haziran 2003) Devamı »
Zenginden Alıp Fakire Vermek...
İnsanlar devlet veya devlet benzeri yapılar içinde yaşamağa başladıklarından bugüne kadar siyasal ve toplumsal adalet arayışına girişmişlerdir. Eski Mısır’da, yani Hz. İsa’dan 2100 yıl kadar önce, “Erk sahipleri zayıfların sırtını güçlendirmek için yaratılmışlardır” denmiş. Ahmet NAZ (20 Haziran 2003) Devamı »
Nâzım’ın sandalyesi
“Şair Baba”nın anısı Azerbaycan’daki yazarlar arasında hâlâ canlılığını koruyor. Yücel FEYZİOĞLU (13 Haziran 2003) Devamı »
Sertab ve ‘döner dekoru’na kapris
Tatsızlık çıkarmaktan bizim kadar ödü kopan başka bir millet yeryüzünde daha yoktur. Her şey görmezlikten gelinir, sineye çekilir, hasır altı edilir; yeter ki ağzımızın tadı bozulmasın. Fikret DOĞAN (13 Haziran 2003) Devamı »
Emine Sevgi Özdamar ve Tuhaf yıldızları anlatmak
Emine Sevgi Özdamar’ın “Seltsame Sterne starren zur Erde” (Tuhaf Yıldızlar Dünyaya Bakıyor) kitabı yayımlandı ve ilgiyle karşılandı.Sevim ERCAN (13 Haziran 2003) Devamı »
Çekirdek Avrupa aydını silkiniyor mu?
Avrupa aydını barikatlara!
Jürgen Habermas, Jacques Derrida, Richard Rorty, Umberto Eco, Adolf Muschg, Fernando Savater, Gianni Vattimo gibi Avrupa düşüncesinin önde gelen isimleri “öncü Avrupa” fikrini ülkelerinin en etkili gazetelerinde makaleler yayımlayarak işledi. Jürgen Habermas ile Jacques Derrida’nın öncülüğündeki bu “aydın kalkışması”, önce Avrupa Birliği’nin gelecekteki dış politikası üzerinde yoğunlaştı. Avrupa aydın tartışmasında, Türkiye’nin AB üyeliği ve çekirdek Avrupa karşısındaki rolü de yer aldı. Devamı »
Kuran araştırmalarında devrim
Şeriatçılar kadar Hıristiyan köktendincileri de zor durumda bırakacak bulgular. Devamı »
Ödül Ama...
Eurovision Şarkı Yarışmasında Sertab Erener’in yorumladığı “Every Way That I Can” adlı parçasıyla Türkiye birinci oldu... Sony: “Universal’i yendik” dedi. Hasan YÜKSELİR (6 Haziran 2003). Devamı »
İki Ters Bir Düz
Türkiye, Avrupa’nın bir parçası. Türkiye siyaseti de, bütün yerleşik renkleriyle, Avrupa siyasetinin bir küçük modeli. Diyelim öyle...Osman ÇUTSAY(30 Mayıs 2003). Devamı »
Türk, mizahını da birlikte taşır
Erdinç Utku ile yeni kitabı ve komikliklerimiz üzerine konuştuk: ‘Hayatı yeniden paketleyip sunmaktır bizim işimiz’ (23 Mayıs 2003). Devamı »
Resim sanatı öldü mü?
Resmin gömlek değiştirdiğini iddia edenler ile “sanatın sonu geldi” diyenler çekişiyor. Filiz ÇAKIR PHILLIP (23 Mayıs 2003). Devamı »
Gül Türküleri
Karanlığın içinden çekilip alınmış bir gül hüznü bu albüm. Hüseyin MOR (23 Mayıs 2003). Devamı »
Kırılan tabu
Berlin’de bilimsel çalışmalarını sürdüren Halis Çiçek, yeni yayımlanan kitabı ile sürekli görmezlikten gelinen aile içi bir tür cinayeti, okur önüne çıkardı. Bir süre önce yayımlanan “Resmen Irza Geçme” başlıklı kitap, ırza geçmenin meşru hale dönüşünü anlatıyor.Sevim ERCAN (23 Mayıs 2003). Devamı »
Sosyal Devlet
Son günlerdeki sosyal devlet tartışmasının SPD-Yeşiller koalisyonu hükümet iken telaffuz edilmesi, seçimlerden sonra beklediğimiz en son şeydi. Zerrin K. DITTMANN (16 Mayıs 2003). Devamı »
Bir defa Türk, her zaman Türk
Almanya’daki ‘Türkî serüvenlerin’ izdüşümleri, artık kabare olup gönül hoplatıyor. Ömer AKTAŞ (16 Mayıs 2003). Devamı »
Endülüs’te ‘Şark’
Barselonadaki sergide Batılıların, Doğu karşısındaki düş gücü irdeleniyor. Filiz ÇAKIR PHILLIP (16 Mayıs 2003). Devamı »
Yeni bir Berlin romanı
1989 yılının bir sonbahar akşamında 19 yaşındaki Hasan Kazan, annesi ve babasıyla İstanbul’daki evlerinde televizyon karşısında oturmaktadır. Televizyondan yansıyan inanılmaz görüntüler Hasan ve ailesini hayretler içinde bırakır. Yıllardır hemen yanı başında yaşadıkları Berlin Duvarı yıkılmaktadır.Menekşe TOPRAK (16 Mayıs 2003). Devamı »
"Türkiye Avrupalıdır"
Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar’a göre, Amerika’yla stratejik ortaklık değil, Avrupa’yla birlikte olmak önemli. ÖMER AKTAŞ (9 Mayıs 2003). Devamı »
“İnsanı ararken, bulduklarımız”
Almanya’da bahar yaza dönüyor ve kitapçı vitrinlerinden üzerimize bazen insan kadar derin ve şaşırtıcı sürprizler sıçrıyor. HÜSEYİN MOR (9 Mayıs 2003). Devamı »
“Gerçeği, yalnızca gerçeği”
El Cezire televizyonunun Almanya Temsilcisi Aktham Suliman: “Türkiye, Arap dünyasına Fransa’dan çok daha uzak.” MENEKŞE TOPRAK (2 Mayıs 2003). Devamı »
“İstanbul Film Festivali’nin ardından”
22. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde iki yönetmen: Nuri Bilge Ceylan ve Kadir Sözen.TUNCAY KULAOĞLU (2 Mayıs 2003). Devamı »
“Birbirinden ağır iddialar”
Yeni araştırmalara ve iddialara göre, Milli Görüş ve Erbakan, İslamcı terör ağının merkezinde yer alıyor. Istihbarat ve güvenlik sorunlarıyla ilgili yaptığı araştırmalar nedeniyle kendine özgü bir yer edinen Alman gazeteci Udo Ulfkotte’nin bir süre önce piyasaya verilen ve özellikle Milli Görüş çevresini dehşete düşürdüğü ileri sürülen “Der Krieg in unseren Städten” (Şehirlerimizde Savaş-Radikal İslamcılar Almanya’nın Altını Nasıl Oyuyor?) başlıklı kitabında, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da “gerçek emelleri için demokrasiyi kullanan İslamcılara” örnek olarak gösterildi. OSMAN ÇUTSAY (2 Mayıs 2003). Devamı »
“Irak Savaşı, Troya Savaşı’nı da vurdu”
Tarihin ilk dünya savaşı, 140 milyon dolarlık bir bütçeyle beyazperdeye aktarılıyor. OSMAN ÇUTSAY (18 Nisan 2003). Devamı »