Tek Yol Avrupa Birliği mi?
Hakan KOÇAK Dogmatizm sözlükte, "Öne sürülen öğreti ve ilkeleri eleştirmeden doğru olarak benimseyen ve benimsediği var sayımlardan katı bir yöntemle önermeler türeten anlayış" olarak tanımlanıyor. Devamı »

Warum der Fortschritt Europas eine Neudefinition der Beziehungen zur Türkei erforderlich macht
1987 hatte die Türkei einen Antrag auf Vollmitgliedschaft in der EU gestellt. Ende 1999 auf dem Gipfel in Helsinki kürt die EU die Türkei zum Beitrittskandidaten. Mehr »
Avrupa Birliği ve Türkiye
Hüsnü ÖNDÜL'ün 4-5 Aralık 1999 Türkiye İnsan Hakları Hareketi Konferansı'na sunduğu tebliğ. Devamı »
Bu konu ile ilgili diğer yazıları Özel Sayfada bulabilirsiniz. Devamı için tıklayın »
Zu diesem Thema finden Sie in den Sonderseiten weitere Beiträge. Mehr »
Yeni Emperyalizm
Amerikalı general Jay Garner, bombalanmış ve yağmalanmış Bağdat’a ayak basarken, adeta kendisinin ulvi görüntüsü eski Mezopotamya’nın üzerine çöken bin bir belanın mucizevi sonunu ifade ediyormuşçasına, “Irak için büyük bir gün” diye açıklamada bulundu. Ignacio RAMONET. Devamı »
Wehe dem Sieger
Von Ignacio RAMONET - Dies ist ein großer Tag für den Irak", verkündete US-General Jay Garner, als er im zerbombten und geplünderten Bagdad landete, als bedeute das Auftreten seiner Hoheit das wundersame Ende der tausendundeinen Plagen, die das alte Mesopotamien zu Boden drücken. Mehr »
Protektoralar
Irak’a bir protektora dayatan ABD için bunun yeni bir keşif olmadığı çok iyi biliniyor. Avrupa imparatorluklarına parlak günler yaşatmış sömürgelerden yoksun olan ABD, 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın kavşağında, Küba ve Filipinler, ardından Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua ya da Panama gibi yeni-sömürgeleri doğrudan yönetmekten çekinmemişti. Catherine SAMARY Devamı »
Geordneter Nachkrieg
Im Irak zeigt sich erneut, dass es leichter sein kann, einen Krieg zu gewinnen, als die komplexen Probleme einer Nachkriegsordnung zu bewältigen. Historisch kam bei der Stabilisierung von Staaten nach einem militärischen Konflikt immer wieder das Protektoratsmodell zum Zuge. Von Catherine SAMARY (Link zum Artikel auf den Seiten des Le Monde Diplomatique Deutschland)
b
IMF’nin yeni bir başarısızlığı daha
Bolivya’nın yaşadığı kriz dört yıldan beri devam ediyor ve her geçen gün gittikçe daha keskinleşiyor; keza 1985’den itibaren Milliyetçi Devrim Hareketi (MNR) tarafından uygulamaya konulan ekonomik program hiç olmadığı kadar sınırlara dayandı. Walter CHAVEZ. Devamı »

b

Der starke Mann vom Chaparé
Mit den Protesten der Coca-Bauern gegen die Vernichtung ihrer Existenzgrundlage stieg der Stern des Gewerkschaftsführers Evo Morales. Als Chef der neu gegründeten "Bewegung zum Sozialismus" ging er bei den letzten Präsidentschaftswahlen als Zweiter durchs Ziel. Von Walter CHAVEZ (Link zum Artikel auf den Seiten des Le Monde Diplomatique Deutschland)
Kadın taksisi ne işe yarar?
Öncelikle cevabını vereyim çok işe yarar!!!
Bu Eurocuklar memleketinde, herşey ateş pahası. Her türlü olanak var ama olanakları olduracak Eurocuk yoksa neye yarar olanak? Gelmişiz taa Freiburglara biraz oralara buralara gidelim, gezelim görelim falan demeye kalktınız mı özelleştirilmiş Alman Demiryolları memuru 100 Eurocuktan açıyor ağzını. Devamı »
Yoksa savaş size hala seksi mi geliyor?
Şaka gibi değil mi? Değil! Irak saldırısı sırasında haberlerini dokuz milyon (!) izleyiciye ulaştıran RTL muhabiri Antonia Rados savaşın televizyon için çok seksi olduğunu söylüyor, ‘Çünkü savaş son derece görsel bir deneyim’ diye de açıklıyor bu hayran olunası tezini.Talin Sucuyan. Devamı »
Tüm yazı ve çeviriler kullanılabilir. Dergimizin kaynak olarak gösterilmesi rica olunur.
Alle Beiträge und Übersetzungen können übernommen werden. Hinweis auf unsere Seite wird gebeten.